39th Annual Striders Meet of Champions - 4/28/2012
                               Cerritos College
                                    Results


 
	W35 100 Meter Dash
======================================================================================
     Name      Age       Team      Finals Wind     Age-Grading
======================================================================================
Finals
1 Jace, April W37 Elite Health Club 13.33 0.7 13.33 78.69%
2 Johnson, Mary Lou W37 SC Striders 13.41 0.7 13.28 79.05%
 
	W40 100 Meter Dash
======================================================================================
     Name      Age       Team      Finals Wind     Age-Grading
======================================================================================
1 Brant, Monica W41 So Cal Track Club 12.87 0.7 12.15 86.32%
2 Monteiro, Angelean W44 Unattached 14.35 0.7 13.10 80.14%
 
	W50 100 Meter Dash
======================================================================================
      Name      Age       Team      Finals Wind     Age-Grading
======================================================================================
1 Ponder, Lillie W51 Elite Health Club 15.79 0.7 13.37 78.47%
 
	W55 100 Meter Dash
=========================================================================================
     Name      Age       Team      Finals Wind     Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Hanscom, Rita W57 SC Striders 14.58 0.4 11.63 90.26% 2
2 Hillebrand, Linda W55 Unattached 15.20 0.4 12.36 84.93% 2
3 Cohn, Linda W59 SC Striders 15.34 0.4 12.00 87.42% 2
 
	W60 100 Meter Dash
=========================================================================================
         Name      Age       Team     Finals Wind   Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Braxton, Freddie W62 Trojan Masters 19.60 0.4 15.18 69.13% 2
 
	M20-29 100 Meter Dash
=========================================================================================
     Name      Age       Team      Finals Wind     Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Jones, Stirley M26 SC Striders 11.18 1.4 11.18 87.57% 6
 
	M30 100 Meter Dash
=========================================================================================
         Name      Age       Team    Finals Wind   Age-Gradinge-Grading H#
=========================================================================================
1 Fukushima, Masayuki M31 Unattached 11.86 1.4 11.86 82.55% 6
 
	M35 100 Meter Dash
=========================================================================================
       Name        Age    Team     Finals Wind   Age-Grading  H#
=========================================================================================
1 Cooper, Reginald M39 Unattached  11.99  1.4   11.53 84.90%  6
 
	M40 100 Meter Dash
=========================================================================================
      Name           Age        Team          Finals Wind   Age-Grading   H#
=========================================================================================
1 Diedrick, Joseph   M42  Elite Health Club   11.90  1.4    11.21 87.39%   6
2 Sawamura, John     M42  So Cal Track Club   12.23  1.4    11.52 85.04%   6
3 Willis, Marcellus  M40  Trojan Masters      12.34  1.4    11.78 83.14%   6
4 Gore, Brian        M44  Unattached          13.32  1.4    12.37 79.13%   6
 
	M45 100 Meter Dash
=========================================================================================
      Name           Age        Team          Finals Wind   Age-Grading   H#
=========================================================================================
1 Biggers, Kevin     M49  Trojan Masters      12.27  0.6    11.02 88.83%   5
2 Ivy, Douglas       M48  Unattached          12.57  0.6    11.59 84.49%   5
3 Jefferson, Louis   M48  Unattached          13.32  0.6    12.04 81.31%   5
4 Hirayama, Kei      M46  Unattached          13.43  0.6    12.31 79.60%   5
 
	M50 100 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Patridge II, Joseph M54 Unattached 12.16 +0.0 10.57 92.68% 4
2 McCullouch, Gary M50 Unattached 12.41 +0.0 11.07 88.48% 4
3 Foster, Rob M50 So Cal Track Club 12.65 +0.0 11.28 86.80% 4
4 Muehlbacher, Ed M53 Unattached 12.92 +0.0 11.31 86.61% 4
5 Sanders, Robert M50 Unattached 13.01 +0.0 11.61 84.40% 4
6 Kurihara, Jon M50 Unattached 13.06 +0.0 11.65 84.07% 4
7 Rosenbach, Alan M50 Unattached 13.17 +0.0 11.75 83.37% 4
8 Millebios, Alvin M53 Unattached 13.51 +0.0 12.05 81.27% 4
 
	M55 100 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Leake, Damien M59 SC Striders 12.45 -1.2 10.49 93.41% 3
2 Hill, Philip M55 Elite Health Club 12.92 -1.2 11.16 87.77% 3
3 Crowl, Chip M56 So Cal Track Club 13.25 -1.2 11.37 86.11% 3
4 Cummings, Steve M56 SC Striders 13.37 -1.2 11.48 85.34% 3
5 Stone, Ken M57 SC Striders 14.45 -1.2 12.33 79.45% 3
													
6 Van Zitter, Peter M57 Unattached 14.86 -1.2 12.68 77.25% 3
 
	M60 100 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Wilson, Thaddeus M61 Pacific CoastTra 12.80 -0.6 10.65 91.95% 2
2 Jacobson, Vance M63 Elite Health Club 13.95 -0.6 11.47 85.38% 2
3 Melendez, Steve M63 SC Striders 14.03 -0.6 11.53 84.89% 2
4 Lyons, Patrick M62 SC Striders 14.55 -0.6 12.03 81.37% 2
5 Bartz, Bill M64 Unattached 14.84 -0.6 12.42 78.84% 2
6 Washington, Michael M64 Trojan Masters 15.30 -0.6 12.50 78.37% 2
7 Wong, George M63 Unattached 15.31 -0.6 12.59 77.79% 2
 
	M65 100 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 15.68 1.0 12.07 81.12%
2 Muranaka, Ron M68 SC Striders 15.87 1.0 12.66 77.38%
3 Girling, Dan M67 SC Striders 15.98 1.0 12.83 76.35%
 
	M70 100 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Thorpe, Karl M73 San Diego Imperial 15.07 1.0 11.46 85.47%
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 17.36 1.0 13.36 73.27%
3 Carr, John M73 Unattached 18.15 1.0 13.80 70.96%
 
	M75 100 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Flory, Sam M79 SC Striders 16.60 1.0 12.32 79.52%
 
	W35 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Jace, April W37 Elite Health Club 27.35 1.9 26.84 79.52% 2
2 Johnson, Mary Lou W37 SC Striders 27.54 1.9 27.03 78.98% 2
 
	W40 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Brant, Monica W41 So Cal Track Club 26.29 1.9 24.52 87.07% 2
2 Juarez, Vanessa W42 Unattached 27.90 1.9 25.70 83.05% 2
3 Monteiro, Angelean W44 Unattached 30.52 1.9 28.80 74.12% 2
 
	W45 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Jewett, Venus W47 Elite Health Club 27.24 1.9 23.65 90.27% 2
 
	W50 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Ponder, Lillie W51 Elite Health Club 32.75 1.9 27.46 77.74% 2
2 Ford, Vickie W51 Elite Health Club 35.71 1.9 29.62 72.05% 2
 
	W55 200 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Hillebrand, Linda W55 Unattached 31.56 0.7 25.06 85.17%
2 Bowman, Jeanne W59 SC Striders 32.32 0.7 24.63 86.66%
 
	W60 200 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Braxton, Freddie W62 Trojan Masters 43.71 0.7 32.96 64.74%
 
	M40 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Diedrick, Joseph M42 Elite Health Club 23.94 +0.0 22.21 87.01% 5
2 Sawamura, John M42 So Cal Track Club 25.11 +0.0 22.95 84.19% 5
3 Willis, Marcellus M40 Trojan Masters 25.17 +0.0 23.35 82.76% 5
 
	M45 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Garratt, John M45 Pacific CoastTra 26.34 +0.0 23.54 82.08% 5
2 Jefferson, Louis M48 Unattached 27.60 +0.0 24.14 80.04% 5
 
	M50 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 McCullouch, Gary M50 Unattached 24.91 3.0 21.47 90.00% 4
2 Muehlbacher, Ed M53 Unattached 25.30 3.0 21.37 90.43% 4
3 Foster, Rob M50 So Cal Track Club 25.48 3.0 21.97 87.99% 4
 
	M55 200 Meter Dash
=========================================================================================
													
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Hill, Philip M55 Elite Health Club 25.49 2.4 21.23 91.06% 3
2 Cummings, Steve M56 SC Striders 26.52 2.4 22.08 87.52% 3
3 Crowl, Chip M56 So Cal Track Club 27.42 2.4 22.68 85.19% 3
4 Stone, Ken M57 SC Striders 29.14 2.4 23.94 80.71% 3
 
	M60 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Stucki, Ernie M62 SC Striders 26.98 0.1 21.72 88.95% 2
2 Wilson, Thaddeus M61 Pacific CoastTra 28.20 0.1 22.56 85.64% 2
3 Melendez, Steve M63 SC Striders 28.77 0.1 22.72 85.05% 2
4 Bartz, Bill M64 Unattached 29.83 0.1 23.40 82.57% 2
 
	M65 200 Meter Dash
=========================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading H#
=========================================================================================
1 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 32.83 0.1 23.85 81.02% 2
2 Girling, Dan M67 SC Striders 33.77 0.1 25.91 74.59% 2
3 Muranaka, Ron M68 SC Striders 34.11 0.1 25.96 74.44% 2
 
	M70 200 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Thorpe, Karl M73 San Diego Imperial 32.63 2.8 23.34 82.81%
2 Carr, John M73 Unattached 39.38 2.8 28.16 68.61%
3 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 54.79 2.8 39.80 48.55%
 
	M75 200 Meter Dash
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Flory, Sam M79 SC Striders 35.61 2.8 24.66 78.35%
 
	W35 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Johnson, Mary Lou W37 SC Striders 1:02.26 58.37 81.56%
 
	W40 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Brant, Monica W41 So Cal Track Club 1:00.83 54.58 87.21%
2 Juarez, Vanessa W42 Unattached 1:01.57 54.68 87.06%
 
	W45 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Jewett, Venus W47 Elite Health Club 1:04.58 54.48 87.38%
2 Groenendaal, Claudette W48 Santa Monica Tra 1:06.85 55.83 85.27%
3 Nowakowski, Amanda W47 SC Striders 1:13.94 1:02.37 76.32%
 
	W50 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Ford, Vickie W51 Elite Health Club 1:24.86 1:08.81 69.18%
 
	M30 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Barge, Marcus M32 Elite Health Club 57.49 57.09 75.65% 2
 
	M35 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Cooper, Reginald M39 Unattached 1:02.12 58.52 73.79% 2
 
	M40 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Gore, Brian M44 Unattached 58.43 53.11 81.31% 2
 
	M45 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Garratt, John M45 Pacific CoastTra 59.34 53.55 80.65% 2
 
	M50 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Foster, Rob M50 So Cal Track Club 59.83 52.16 82.78% 3
 
	M55 400 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Cummings, Steve M56 SC Striders 1:01.02 51.14 84.45% 3
2 Edwards, Jerone M58 Elite Health Club 1:02.67 51.85 83.28% 3
													
 
	M60 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Melendez, Steve M63 SC Striders 1:04.32 51.56 83.75%
 
	M65 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
2 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 1:15.06 52.91 81.61%
 
	M70 400 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Gonzalez, Catarino M70 Unattached 1:12.76 53.26 81.09%
 
	W45 800 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Nowakowski, Amanda W47 SC Striders 2:59.19 2:43.95 69.10%
 
	W55 800 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Lee, Debbie W55 So Cal Track Club 2:50.20 2:22.22 79.65%
 
	M25-29 800 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Young, Justin M28 Unattached 3:35.29 3:35.29 46.96% 2
 
	M35 800 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Givens, Barry M38 So Cal Track Club 2:14.23 2:10.09 77.72% 2
 
	M45 800 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Smith, Allen M49 Unattached 2:19.69 2:02.53 82.53% 2
 
	M50 800 Meter Dash
====================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading H#
====================================================================================
1 Nelson, Brian M54 So Cal Track Club 2:19.05 1:56.90 86.49% 2
2 Lewis, Mark M53 Unattached 2:24.78 2:02.76 82.37% 2
 
	M55 800 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Edwards, Jerone M58 Elite Health Club 2:27.15 1:59.77 84.42%
2 Pittman, Patrick M59 Trojan Masters 3:27.60 2:47.62 60.32%
 
	M65 800 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 3:07.42 2:12.74 76.18%
 
	W45 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Groenendaal, Claudette W48 Santa Monica Tra 5:24.25 4:39.41 83.20%
 
	W50 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Hennelly, Catherine W52 Mission Track Club 6:58.92 5:43.10 67.76%
 
	W55 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Lee, Debbie W55 So Cal Track Club 5:36.63 4:24.90 87.76%
2 Liu, Yayoi W55 Cal Coast Track 5:46.42 4:32.60 85.28%
 
	M35 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Givens, Barry M38 So Cal Track Club 4:25.8h 4:14.67 80.89%
 
	M45 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Dietz, Mike M48 Unattached 4:58.92 4:20.27 79.15%
 
	M50 1500 Meter Dash
=================================================================================
													
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Nelson, Brian M54 So Cal Track Club 4:42.69 3:53.34 88.29%
 
	M55 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Hemmings, William M55 Unattached 5:23.02 4:24.27 77.95%
2 McLawhorn, David M57 Unattached 5:46.49 4:38.83 73.88%
 
	M60 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Siddons, Al M60 SC Striders 7:07.75 5:35.57 61.39%
 
	M65 1500 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 6:53.65 4:50.06 71.02%
 
	M45 3000 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Buckhoff, Michael M46 Cal Coast Track 9:33.76 8:38.00 84.94%
 
	M50 3000 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Magill, Peter M50 Cal Coast Track 8:57.97 7:50.57 93.51%
2 Ernst, Ken M50 Cal Coast Track 9:14.32 8:04.87 90.75%
 
	M55 3000 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Pilcher, Brian M55 Unattached 9:39.71 8:06.67 90.41%
 
	M60 3000 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Shaheed, Nolan M62 So Cal Track Club 9:49.76 7:46.03 94.41%
 
	M80 3000 Meter Dash
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Linde, Gunnar M83 SC Striders 15:54.64 9:00.33 81.43%
 
	M70 80 Short Hurdles
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
-- Niedermeyer, Fred M72 SC Striders DNF NWI
 
	M50 100 Short Hurdles
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Sanders, Robert M50 Unattached 15.15 NWI 14.77 87.46%
 
	M55 100 Short Hurdles
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Crowl, Chip M56 So Cal Track Club 18.75 NWI 16.82 76.75%
 
	M60 100 Short Hurdles
======================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
======================================================================================
1 Wilson, Thaddeus M61 Pacific CoastTra 14.99 NWI 13.31 97.00%
 
	M60 300 Long Hurdles
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Wilson, Thaddeus M61 Pacific CoastTra 47.77 52.45 89.20%
2 Washington, Michael M64 Trojan Masters 1:00.10 1:03.87 73.24%
 
	W20-29 400 Long Hurdles
=================================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
=================================================================================
1 Dorriz, Gloria W20 Unattached 1:07.38 1:07.38 77.68%
 
	W60 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Steekelenburg, Annelies W64 SC Striders 1.30m 1.98m 94.89%
 
	M50 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
													
1 Hlavin, Peter M54 Unattached 1.65m 2.11m 86.39%
 
	M60 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Rader, Charlie M64 So Cal Track Club 1.60m 2.30m 94.12%
 
	M65 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Goodreau, James M66 Unattached 1.45m 2.14m 87.35%
 
	M70 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Bergen, Bert M74 SC Striders 1.35m 2.23m 91.22%
1 Perry, Dave M73 Unattached 1.35m 2.19m 90.00%
3 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 0.95m 1.52m 62.09%
 
	M75 High Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Fitzhugh, Raymond M77 SC Striders 0.95m 1.64m 66.90%
 
	W55 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hanscom, Rita W57 SC Striders 2.75m 4.48m 87.03%
 
	W70 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Oconner, Nadine W70 Unattached 2.75m 6.29m122.22%
 
	M20-29 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Bentz, Graham M20 Unattached 3.96m 4.01m 65.45%
 
	M50 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 McIntyre, Tim M51 Unattached 3.96m 5.07m 82.67%
 
	M55 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Bentz, Kirk M57 Unattached 3.66m 4.98m 81.15%
-- Daniels, Gary M58 Unattached NH
 
	M60 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Morris, Steve M62 Club West 2.75m 4.06m 66.27%
 
	M75 Pole Vault
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
-- Fitzhugh, Raymond M77 SC Striders NH
 
	W45 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Nowakowski, Amanda W47 SC Striders 2.76m -2.1 3.32m 44.23%
 
	W55 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Cohn, Linda W59 SC Striders 3.73m 0.3 5.03m 66.97%
 
	W65 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Sneider, Sarah W67 Unattached 2.47m -1.6 4.06m 54.05%
 
	M45 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Biggers, Kevin M49 Trojan Masters 5.31m 0.6 6.57m 73.55%
2 Ivy, Douglas M48 Unattached 4.88m -2.2 5.96m 66.67%
 
	M50 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Cramer, Bruce M50 So Cal Track Club 5.64m 1.3 7.07m 79.10%
													
 
	M55 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Censullo, Rick M59 So Cal Track Club 4.55m 2.2 6.46m 72.22%
2 Crowl, Chip M56 So Cal Track Club 4.53m +0.0 6.07m 67.92%
3 McLawhorn, David M57 Unattached 3.90m -1.5 5.38m 60.09%
 
	M60 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Wilson, Thaddeus M61 Pacific CoastTra 4.89m -0.2 7.04m 78.74%
 
	M65 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
2 Jones, Eric M69 So Cal Track Club 3.22m 2.1 5.64m 63.14%
 
	M70 Long Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Bergen, Bert M74 SC Striders 3.75m -1.5 6.82m 76.22%
3 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 2.43m -1.8 4.26m 47.65%
4 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 2.32m +0.0 4.06m 45.49%
 
	W55 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Cohn, Linda W59 SC Striders 7.84m NWI 11.57m 74.67%
 
	W60 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Steekelenburg, Annelies W64 SC Striders 7.28m NWI 11.65m 75.21%
 
	M50 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Cramer, Bruce M50 So Cal Track Club 11.30m NWI 13.72m 75.03%
 
	M55 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Van Zitter, Peter M57 Unattached 8.15m NWI 10.91m 59.66%
2 McLawhorn, David M57 Unattached 7.40m NWI 9.91m 54.17%
 
	M60 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Tomaschke, John M62 So Cal Track Club 9.95m NWI 14.38m 78.66%
-- Jacobson, Vance M63 Elite Health Club ND NWI
 
	M70 Triple Jump
====================================================================================
Name Age Team Finals Wind Age-Grading
====================================================================================
1 Bergen, Bert M74 SC Striders 7.76m NWI 13.84m 75.71%
 
	....M70 Triple Jump
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 4.77m NWI 8.19m 44.79%
3 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 4.49m NWI 7.71m 42.16%
 
	W55 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Dunton, Linn W55 SC Striders 10.37m 15.75m 69.60%
2 Cohn, Linda W59 SC Striders 9.40m 15.44m 68.26%
 
	W85 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Valien, Johnnye W86 SC Striders 5.45m 20.08m 88.76%
 
	M30 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Rainis, Mike M33 So Cal Track Club 15.35m 15.35m 66.39%
 
	M35 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Mancinelli, Armando M39 Unattached 11.32m 11.56m 50.02%
 
	M40 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
													
1 Hampton, Arvil M40 Unattached 12.52m 12.85m 55.62%
 
	M50 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Holden, Greg M54 Unattached 13.86m 17.27m 74.72%
 
	M55 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Tweddell, Wayne M57 Unattached 11.68m 15.56m 67.32%
2 Crowl, Chip M56 So Cal Track Club 10.00m 13.02m 56.34%
 
	M60 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Quenton, Torbert M60 Unattached 14.92m 18.95m 81.98%
2 Richardson, Robert M64 Unattached 11.41m 16.27m 70.39%
3 Sheets, Bob M62 Unattached 8.54m 11.47m 49.65%
 
	M65 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hart, Larry M65 So Cal Track Club 10.70m 15.74m 68.11%
 
	M70 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 9.28m 12.76m 55.24%
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 9.15m 12.58m 54.46%
 
	M75 Shot Put
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Durrenberger, Joe M77 Unattached 9.22m 14.78m 63.98%
2 Ginsburg, Marvin M76 So Cal Track Club 9.13m 14.17m 61.32%
3 Smith, Ernie M78 SC Striders 8.76m 14.53m 62.84%
4 Rosen, Alan M76 Unattached 8.22m 12.76m 55.20%
 
	W40 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Nelson, Trinidad W42 So Cal Track Club 16.00m 18.26m 23.79%
 
	W55 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Dunton, Linn W55 SC Striders 26.90m 38.59m 50.25%
2 Cohn, Linda W59 SC Striders 25.77m 40.14m 52.27%
 
	W70 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Bergen, Kathy W72 SC Striders 19.50m 42.10m 54.82%
 
	M35 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Mancinelli, Armando M39 Unattached 37.77m 37.77m 50.99%
 
	M40 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Cadoret, Jerome M42 Club Bik Pontois 31.84m 32.45m 43.81%
2 Hampton, Arvil M40 Unattached 31.35m 31.35m 42.32%
 
	M50 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Holden, Greg M54 Unattached 36.53m 39.35m 53.12%
 
	M55 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Tweddell, Wayne M57 Unattached 33.34m 38.50m 51.98%
 
	M60 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Morris, Robert M62 Unattached 38.51m 45.10m 60.89%
2 Richardson, Robert M64 Unattached 37.75m 46.18m 62.35%
3 Sheets, Bob M62 Unattached 26.70m 31.27m 42.21%
 
	M65 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
													
1 Hart, Larry M65 So Cal Track Club 42.63m 53.34m 72.01%
2 Merkowitz, David M69 Unattached 36.51m 50.27m 67.86%
 
	M70 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 28.90m 43.04m 58.10%
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 20.53m 30.57m 41.27%
 
	M75 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Rosen, Alan M76 Unattached 29.57m 49.41m 66.70%
2 Fitzhugh, Raymond M77 SC Striders 22.41m 38.62m 52.14%
3 Ginsburg, Marvin M76 So Cal Track Club 20.63m 34.47m 46.54%
 
	M85 Discus Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Roser, Donald M88 Unattached 17.04m 44.91m 60.62%
 
	W40 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Nelson, Trinidad W42 So Cal Track Club 22.78m 31.41m 40.80%
 
	W55 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Dunton, Linn W55 SC Striders 31.86m 43.79m 56.87%
 
	M35 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
-- Mancinelli, Armando M39 Unattached ND
 
	M40 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hampton, Arvil M40 Unattached 36.39m 39.29m 45.30%
 
	M60 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Sheets, Bob M62 Unattached 19.09m 28.11m 32.41%
 
	M65 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hart, Larry M65 So Cal Track Club 46.68m 74.00m 85.31%
 
	M70 Hammer Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 27.45m 46.86m 54.02%
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 19.95m 34.05m 39.26%
 
	W55 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Cohn, Linda W59 SC Striders 38.12m 65.86m 90.22%
2 Dunton, Linn W55 SC Striders 31.77m 49.08m 67.24%
 
	W70 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Bergen, Kathy W72 SC Striders 20.60m 48.44m 66.37%
 
	W85 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Valien, Johnnye W86 SC Striders 12.08m 47.71m 65.37%
 
	M50 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Holden, Greg M54 Unattached 42.34m 58.36m 59.27%
2 Berry, James M54 Unattached 36.95m 50.93m 51.72%
 
	M55 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Tipping, Mike M59 So Cal Track Club 40.39m 61.67m 62.63%
 
	M60 Javelin Throw
===============================================================================
													
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Morris, Robert M62 Unattached 40.35m 62.28m 63.25%
2 Rook, Ron M63 Trojan Masters 36.33m 57.31m 58.19%
3 Sheets, Bob M62 Unattached 22.23m 34.31m 34.85%
 
	M70 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Hardwood, Jerry M72 So Cal Track Club 19.46m 35.86m 36.41%
2 Pearman, Kim M72 So Cal Track Club 18.18m 33.50m 34.02%
 
	M75 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Fitzhugh, Raymond M77 SC Striders 21.83m 46.69m 47.42%
 
	M85 Javelin Throw
===============================================================================
Name Age Team Finals Age-Grading
===============================================================================
1 Roser, Donald M88 Unattached 20.53m 64.07m 65.05%